Čo je metóda SM-systém?

SM-systém je súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do strednej línie a vytvárajú silu nahor, ktorá chrbticu naťahuje. Tak sa uvoľňujú blokády chrbtice, zvyšujú sa medzistavcové platničky a rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza zvýšenému opotrebeniu kĺbov. 

Metóda SM-systém sa vyvíja už viac ako 30 rokov a je založená na aktívnom cvičení s elastickým lanom. Cieľom cvičenia je liečiť a regenerovať medzistavcové platničky celej chrbtice. 

Metóda SM-systém osobne používam u klientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou. Využívam ju aj pri trénovaní na zlepšenie výkonu a predchádzaní preťaženia a degenerácie chrbtice a veľkých kĺbov. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožnej klenby). Je vhodné pre všetkých od 5 do 100 rokov.

Prečo vznikajú bolesti chrbta? Je problémom nedostatočný pohyb?

Bolesti chrbta sú  problémom (špirálovej) svalovej stabilizácie chrbtice, problémom stratenej schopnosti regenerácie medzistavcovej platničky, ktorá degeneruje a praská. Dochádza k skráteniu svalov, ich zlému prekrveniu  a následnému obmedzeniu pohybu chrbtice. To potom vedie k ďalšiemu opotrebovaniu medzistavcovej platničky a kĺbových plôch.

SM-systém je teda preventívnou alebo liečebnou metódou?

SM-systém metóda má hlavné uplatnenie v  liečbe  vyskočenej platničky alebo skoliózy. Okrem toho je určená aj na  preventívne cvičenie, aby sa zachovala správna špirálová stabilizácia chrbtice pre ľudí so sedavým zamestnaním a v neposlednom rade je vhodná pre športovcov so svalovými nerovnováhami spôsobenými jednostranným zaťažením,

Môžu cvičiť SM-systém aj ľudia v akútnom štádiu vyskočenej platničky?

Áno, po absolvovaní príslušnej diagnostiky. Cvičenie lekár odporúča po vylúčení iných príčin bolestí, akými môžu byť napr. infekčné a tumorózne ochorenia.  Cvičenie je možné aj v akútnom štádiu a cvičenie dokonca prináša veľmi rýchlu úľavu od bolesti.

Ako vznikla metóda  SM- systém?

SM Systém je komplexný cvičebný systém, ktorý vytvoril renomovaný odborník
MUDr. Richard Smíšek. Túto metódu vyvíjal 32 rokov a je vedecky podložená liečbou 10 000 pacientov. Spolu s jeho dcérami MUDr. Kateřinou Smíškovou a MUDr. Zuzanou Smíškovou metódu ďalej rozvíjajú a popularizujú.

Ako dlho trvá pokým môžeme vidieť výsledky cvičenia?

Už u detí na základnej škole môžete vidieť chybné držanie tela, chybné zapájanie svalov a následne nezapájanie či ochabovanie tých správnych svalových reťazcov. Spôsobuje to časté sedenie v predklone pri písaní rukou alebo pri práci s počítačom.

Pri pravidelnom cvičení možno pozorovať zlepšenie po 3 mesiacoch. Pravidelne sa myslí, ak človek cvičí minimálne 10 minút denne, to stačí nato, aby sa precvičované svaly uvoľnili a medzistavcové platničky zregenerovali.

Je možné odsledovať tieto výsledky?

Áno je, klinickým vyšetrením, na röntgenovom snímku alebo vyšetrením magnetickou rezonanciou.

Môžu cvičiť SM-systém ľudia podľa videa?

Pre optimálny efekt je skutočne nevyhnutné absolvovať viacero hodín pod dohľadom školeného trénera, nakoľko už iba mierna výchylka tela či pohybu kazí celkový výsledok.