Citrón

Citróny dovážame z Talianska, Španielska, Grécka, Cypru. Pôvodne má tento citrus v Ázii, kde sa už v 10. storočí využívali jeho liečivé vlastnosti. Na naše územie ho priviezli až v19. storočí a pre svoje uplatnenie v kuchyni je veľmi obľúbeným dodnes. Zosvetľujúce účinky citrónovej šťavy na pokožku využívali naše babičky a šťavou si bielili pehy.

Citrón je kyslý a obsahuje vitamín C. Jeden plod obsahuje od 30 do 50 mg vitamínu C na 100g jedlého podielu. Doporučená denná dávka vitamínu C je 60 mg. Pri konzumácii aj iných druhov ovocia a zeleniny nám postačí skonzumovať jeden citrón denne.

Omladí a odstráni bradavice

Obľúbenými sa stali citrónové masky, pretože dokonale sťahujú póry a čistia pleť. Citrón nakrájajte na plátky, vložte do pohára a zalejte 30 % liehom. Po týždňovom vylúhovaní požite tekutinu tak, že do nej namočíte sterilnú gázu alebo vatové tampóny, priložíte ich na 15 minút na tvár a potom umyjete vlažnou vodou.

Citrónová šťava sa pridáva do krémov, pleťových a vlasových šampónov a do kúpeľov. 

Spolu s  jablkom ho požite  na bradavice. Citrónový plátok namočte do skvasenej jablkovej šťavy s troškou soli. Tekutinu nechajte dva týždne odstáť na tmavom mieste. Potom citrón vyberte a roztokom si potierajte bradavice.

Krásne telo

Tento domáci recept odstraňuje vápnik a tuk usadený v tele a v cievach, posilňuje srdce, upravuje tlak. Po 3 týždňoch pitia pocítite v tele príjemne omladenie: na 1 liter vody použite 5 celých citrónov a 30 strúčikov cesnaku. Citróny umyte v horúcej vode, nakrájajte a spolu s očisteným cesnakom zmixujte na kašu. Kašu vylejte do vriacej vody, krátko prevarte a hneď odstavte z ohňa. Tekutinu preceďte cez plátno a skladujte v sklených fľašiach na tmavom a chladnom mieste. Pite raz denne pred jedlom 2 cl. Kúru môžete opakovať každý rok.

Kedy citrón nejesť

Aj keď je vitamín C silný antioxidant, ktorý zvyšuje schopnosť organizmu bojovať s infekciami, pri užívaní niektorých liekov je jeho spoluúčasť nežiaduca. A v prípade, že ste na citrusy alergický.

Citróny v kvetináči

Dopestovať si v našich podmienkach vlastné citróny nie je žiadna veda, pretože citrónovník sa pestuje najjednoduchšie zo všetkých citrusov.  V niektorých južnejších oblastiach Slovenska je možné citrusy pestovať aj v záhrade.