Med

Miesto liekov aj na nespavosť

Med nie je iba alternatívnym sladidlom. Jeho základom sú jednoduché cukry, ktoré sa nám rýchlo dostávajú do krvi a tak sú pre nás rýchlym zdrojom energie. Okrem toho obsahuje vitamíny A, B, D, K, E a minerálne látky vápnik, draslík, fosfor, horčík, sodík, kremík a železo. Kvetový med je zdrojom bielkovín. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o elixíre zdravia.

Prírodné antibiotikum

Kedysi považovali med za jedného z najúčinnejších zabijakov baktérií a iných choroboplodných mikroorganizmov. Bolo však potrebné začať s konzumáciou hneď pri prvých príznakoch a nie keď choroba prepukla. Používal sa samotný, v kombinácii s cibuľou, cesnakom, bylinkovým čajom i mliekom. Takto si naši predkovia dokázali poradiť s prechladnutím, angínou, zápalom priedušiek i dýchacích ciest.

Posilňovač imunity

Spomínané minerály a vitamíny v kombinácii s materskou kašičkou, aminokyselinami a peľom priaznivo pôsobia na posilnenie obranyschopnosti organizmu. Zlepšujú funkciu vnútorných orgánov, čím prispievajú k posilneniu imunity.

Ochrana pred civilizačnými ochoreniami

Med je veľmi účinný pri niektorých ochoreniach - nespavosť, stres, depresia, migréna, problémy s trávením a vysokým krvným tlakom. Ak ho používate ako náhradu sladidla do čaju alebo kávy, pridávajte ho až po vychladnutí tekutín, nakoľko pri teplotách vyšších ako 45°C med stráca svoju liečivú silu.

Balzam na nervy

Skúste použiť med po stresom nabitom dni a pocítite jeho upokojujúce účinky. Denná dávka by mala byť 3 – 5 polievkových lyžíc.