Minerály

Sodík (Na) pre zdravé nervy

Sodík potrebujeme pre svaly a nervy. Pomáha nervovým vzruchom premiestňovať sa v našom organizme a udržiava rovnováhu medzi zásadami a kyselinami v tele. Neutralizuje žalúdočné kyseliny, pomáha pri liečbe močových kameňov a zápale močových ciest . Najčastejšie ho prijímame v syroch, v údeninách, v prípade minerálky je lepšie ak obsahuje maximálne do 150 mg/l, inak hrozia opuchy nôh, bolesti hlavy a pocity únavy.

Draslík (K) pre krásnu pokožku

Spolu so sodíkom regulujú rovnováhu v organizme. Draslík  je dôležitý pri metabolizme sacharidov, odvodňuje, znižuje krvný tlak a obmedzuje nežiaduce účinky sodíka. Draslík má priaznivý vplyv na pokožku. Nedostatok môže spôsobiť nepravidelnú srdcovú činnosť aj vysoký krvný tlak. Pri nadbytku zasa spôsobuje nízky tlak a slabosť.

Vápnik (Ca) pri svalovej horúčke

Vápnik je dôležitý pre kosti, zuby, svaly a nervy. Nedostatok spôsobuje kazivosť zubov, mäknutie, či rednutie kostí a bolesti svalov. Vápnik uvoľňuje svalovú horúčku, preto je vhodné pri cvičení piť vodu s vápnikom.

Horčík (Mg) pri skleróze

Horčík potrebuje každá bunka v tele. Má výborný antistresový  a protisklerotický účinok. Podieľa sa na viac ako tristo procesoch v organizme. Zabezpečuje pravidelný rytmus srdca, udržiava kosti pevné a správnu súhru svalov a nervov. Získate ho z listovej zeleniny a strukovín.