Bylinkové čaje

MATÉ
Čaj sa získava z listov cezmíny. Obsahuje vitamíny B,C a minerálne látky. Pomáha pri detoxikácii organizmu, pri problematickom trávení a znižuje chuť do jedla. Pite 2 šálky denne ( o 10.00 a o 15.00 hod.) alebo vždy, keď vás prepadne vlčí hlad. Zalejte 1 KL a lúhujte 3-5 minút.

LAPACHO
Čaj, ktorý neobsahuje kofeín a môžete ho popíjať po celý deň. Obsahuje však množstvo minerálnych látok (magnézium, fosfor), ktoré posilňujú činnosť vnútorných orgánov, podporujú trávenie a odstraňujú z tela nečistoty. Indiáni považujú lapacho za rastlinu dlhovekosti. Pite denne nesladený.

ŽIHĽAVA (Urtica dioica)
Žihľava má výborné liečivé schopnosti a nazýva sa "elixír života". Je výborným pomocníkom pri chudnutí, pretože priaznivo vplýva na látkovú výmenu. Odstraňuje z tela škodlivé látky, podporuje trávenie, má močopudné účinky a prečisťuje krv. Sparte 2PL žihľavy s 250 ml vody, nechajte 10 min vylúhovať a pite jednu šálku ráno a večer.

ALCHEMILKA (Alchemilla xanthochlora)
Cítite sa občas ako balón? Môže to byť voda, ktorú organizmus v sebe zadržiava. Výborným prostriedkom na zbavenie sa prebytočnej vody je alchemilkový čaj. Zalejte 3 lyžice alchemilkovej vňate 250 ml vriacej vody a 15 minút nechajte vylúhovať. Pite maximálne 2 šálky denne. Čaj nie je vhodný na dlhodobé užívanie.

REPÍK (Agrimonia eupatoria L.)
Repíkový čaj podporuje metabolizmus tukov a pomáha pri chudnutí. Upravuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče, pomáha pri hnačkách, zažívacích problémoch, pri vysokej hladine cholesterolu ale aj pri angíne, ochoreniach dýchacích ciest či zapálenom hrdle. 1 ČL vňate zalejte horúcou vodou, nechajte 15 minút lúhovať a pite 2-3 šálky denne.

HARMANČEK - Rumanček pravý (Chamomilla recutila L.)
Harmanček má široké liečiteľské účinky, posilňuje nervovú sústavu, pomáha zmierňovať žalúdočné problémy, nevoľnosť, nafukovanie, povzbudzuje látkovú výmenu a nepriamo tak ovplyvňuje chudnutie. 1 ČL kvetov zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Pite 3-4 šálky denne.

LIPKAVEC SYRIDLOVÝ- Galium verum
Zázračná rastlinky, ktorá znižuje chuť na jedlo, pôsobí močopudne, zlepšuje využitie kyslíka vo svaloch, podporuje tvorbu energie z tukov a tak prispieva k redukcii váhy. Čaj je vhodný aj pri ochoreniach močových ciest, má dezinfekčné účinky. 1ČL zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Pite 2 - 3 x denne.

BREZA Betula pendula
Breza je symbolom mladosti a krásy. Čaj z listov vyplavuje prebytočnú vodu z tela a nafúknuté brucho spľaskne. Čaj je vhodný aj pri ľadvinových ochoreniach a zápaloch močových ciest. Zalejte 4 ČL listov 250ml vriacej vody, lúhujte 15 minút a pite 2 šálky medzi jedlom. Čaj nie je vhodný pre ľudí so srdcovými ochoreniami.


Čaj:
Mäta (Mentha piperita)

Mäta podporuje trávenie, zbavuje telo plynatosti a žalúdočných kŕčov. Môže falošne vyvolať chuť do jedla, preto ho ochuťte kávovou lyžičkou medu. 2 ČL mäty zalejte 250ml vriacej vody, nechajte 15 minút lúhovať a môžete piť počas celého dňa.

Čaj:
PU-ERH

Tento vzácny čínsky čaj so zemitou chuťou má nízky obsah kofeínu a vysoký obsah minerálov (zinok, železo, horčík, vápnik), stopových prvkov (selén, zinok a mangán) a vitamínov. Čaj má výraznú chuť, nesmie sa sladiť cukrom, preto ak vám nevyhovuje jeho chuť, kúpte si ho s príchuťou alebo arómou. Pite jednu šálku pred každým jedlom.

ROOIBOS
Červený africký čaj neobsahuje žiaden kofeín, ale je plný minerálov a vitamínov. Má antidepresívne účinky, je močopudný, pomáha pri chudnutí, pri poruchách trávenia, znižuje hladinu cukru v krvi. Pre svoj vysoký obsah flavonoidov je výborným antioxidantom, ktorý omladí vašu pleť. Pite pred každým jedlom.

ZELENÝ ČAJ
Vďaka vysokému obsahu kofeínu, naštartuje látkovú výmenu, preto je vhodné ho piť ráno. Obsahuje mangán, ktorý odbúrava tuk, B vitamín, ktorý je močopudný a zároveň oxidanty, ktoré pomáhajú vylučovať škodlivé toxíny. Pite jednu šálku každé ráno - používajte výlučne sypané čaje, nie v nálevových vreckách. 1KL zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 3,5 minúty.